Przymiarki do Sejmu

Data: 05.04.2019 r., godz. 12.45    Liczba odwiedzających: 1466
Prezentacja młodzieży w murach belskiego urzędu
Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. ks. Zdzisława Peszkowskiego byli gośćmi Urzędu Gminy w Belsku Dużym. Dwie uczennice tej szkoły Natalia Rzeźnicka i Adrianna Witkowska wzięły udział w rekrutacji do XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. W ramach swojego projektu przygotowały prezentację w sali konferencyjnej urzędu, na którą zaprosiły sekretarza gminy Renatę Ostatek, skarbnika gminy Hannę Grotek, kierowniczkę GOPS Urszulę Kopycką i kierowniczkę Gminnej Biblioteki Publicznej Mariannę Kornaszewską, pracowników tych jednostek samorządowych oraz pedagogów Ewę Szewczyk oraz koordynatora projektu Krzysztofa Wójcika.

Temat tegorocznych obrad to „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”. Wszyscy chętni do wzięcia udziału w konkursie musieli zrealizować projekt w którym, w sposób trwały, upamiętnią losy i działalność posła, sprawującego mandat w latach 1918-1939, który podczas II wojny światowej działał dla dobra ojczyzny.

Uczennice zmierzyły się więc z zadaniem rozpowszechnienia zarówno historii, jak i osoby, o której zdecydują się opowiedzieć. Dziewczęta przybliżyły sylwetkę Kazimierza Brzezińskiego, urodzonego w 1895 roku w Michałowie pod Warką, zamożnego ziemianina z Lechanic, posła na Sejm II RP, powojennego więźnia Urzędu Bezpieczeństwa, opisując jego losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji. Opowiedziały o jego ofiarności bez której nie byłoby Prymasa Tysiąclecia. Sfinansował on m.in. naukę przyszłego kardynała Stefana Wyszyńskiego, syna swojego przyjaciela, wrociszewskiego organisty.

Organizatorem projektu jest Kancelaria Sejmu, a współorganizatorami podobnie jak w ubiegłym roku są Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Emilia Tomasiak