Rezerwat "Modrzewina"

Liczba odwiedzających: 25142
Walory przyrodnicze regionu to rezerwat „Modrzewina” opisywany przez Józefa Wysockiego w rękopisie „Pod Modrzewiną. Opowiadanie prawdziwe wierszem”. Dziś to największe w Polsce skupisko modrzewia polskiego, należące do Nadleśnictwa Grójec. Szlak turystyczny pozwala na spacerowanie i podziwianie piękna przyrody. Przy oczkach wodnych w głębi lasu można obserwować dziki czy sarny. Przy kapliczce ufundowanej przez koło myśliwskie znajduje się drewniana wiata idealna na pikniki. Zabytkami przyrody są także zespoły parkowe w Oczesałach, Odrzywołku, czy Rębowoli. Największe wrażenie robi park przy pałacu w Małej Wsi o powierzchni ponad 25ha.
Najcenniejszym obiektem przyrodniczym na terenie gminy Belsk Duży jest rezerwat przyrody „Modrzewina” o powierzchni ponad 300 ha.

Rezerwat ścisły o powierzchni 39,91 ha zajmuje żyzne siedlisko lasu świeżego. Na 94% pow. Gatunkiem dominującym jest modrzew polski w wieku 180- 210 lat. Przeciętna wysokośc drzew wynosi 34 m, posiadają one nieregularne, rzadkie korony , ponadto charakteryzują je powykręcane konary z długimi zwisającymi gałęziami. Modrzew tworzy piętro drzew górujących. Piętro dolne tworzy: dąb, sosna, grab i lipa. Warstwę podszytu tworzy: leszczyna, kruszyna, bez czarny oraz bez koralowy. W runie dominuje jeżyna.

Rezerwat częściowy zajmuje 292,94 ha, w 80% przypada na las świeży a 20% na las mieszany i las mieszany wilgotny. Na 36% pow. gatunkiem panującym jest dąb, następnie modrzew 35%, sosna 17%, grab 2%, oraz w mniejszym udziale drzewostany świerkowe i olszowe. Średni wiek drzew wynosi 50-70 lat. W bogatej warstwie podszytu przeważa leszczyna, krzewiaste formy grabu, lipy, jarzębiny a ponadto czeremacha i bez czarny. W najniższej warstwie występuje obficie jeżyna.

W północnej części rezerwatu znajdują się ciekawe oczka wodne o pow. łacznej 1,8 ha. Cały obszar Rezerwatu podzielony jest na oznakowane szlaki turystyczne.
Walory przyrodniczo-krajobrazowe przyciągają tutaj turystów i amatorów wypoczynku pieszego i rowerowego oraz grzybiarzy. Do atrakcji należą zrośnięte pary dębów z modrzewiami w sektorze 152c oraz 400-letnia kłoda modrzewia zwanego "Wojewodą".


Na zdjęciu: jedno z wejść do rezerwatu