Przedwiośnie

Data: 10.09.2018 r., godz. 10.25    Liczba odwiedzających: 580
VII Edycja Narodowego Czytania w belskiej bibliotece
W piątkowe popołudnie Gminna Biblioteka Publiczna w Belsku Dużym zaprosiła swoich czytelników na VII Edycję Narodowego Czytania.

Książką czytaną wspólnie przez całą Polskę w roku 2018 jest "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Żeromski przez całe życie twórcze wierzył w niepodległość Polski. Kiedy w końcu nadeszła, powitał ją z wiarą, że oto spełniły się nadzieje wielu pokoleń i jego własne o potędze i szczęściu tragicznie doświadczonego narodu. Dlatego po roku 1918, już od początków kształtowania się polskiej państwowości, Żeromski włączył się do jej budowy. Znalazło to wyraz w wyjątkowo obfitej twórczości i publicystyce. W mającej postulatywny charakter publicystyce Żeromski proponuje liczne projekty reform, pomysły przedsięwzięć służące poprawie bytu w Polsce. Zabiera głos w sprawach ekonomicznych, społecznych i kulturalnych. W swoją twórczość wpisywał marzenie o Polsce niepodległej i sprawiedliwej. 

W tym roku wspólnie z czytelnikami biblioteki fragmenty czytali Przewodniczący Rady Gminy Belsk Duży Bogusław Sikorski, dyrektorzy szkół gminnych i pracownicy bibliotek.

Na zakończenie z rąk kierownik biblioteki Marianny Kornaszewskiej wszyscy otrzymali pamiątkowe egzemplarze książki z pieczęcią informującą o patronacie honorowym Pary Prezydenckiej.

Emilia Tomasiak