Historia
(Krótka historia terenów na których leży gmina)
Bardziej szczegółowe informacje o Belsku Dużym pojawiają się w 1827r. Wówczas, w czasach Królestwa Polskiego stanowiącego część Rosyjskiego Carskiego Imperium, Belsk należał do powiatu czerskiego obwodu warszawskiego województwa mazowieckiego. W tamtym okresie wieś liczyła 27 domów i 234 mieszkańców, pracujących przede wszystkim przy wyrobie sukna.
Z kolei w 1870 r. Belsk Duży był wsią i folwarkiem w powiecie grójeckim należącym do guberni warszawskiej. Miejscowość zamieszkiwało wówczas 350 mieszkańców. Zlokalizowane były tu poczta i szkoła.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wieś należała do gminy Belsk Duży, powiatu grójeckiego i województwa warszawskiego. Zgodnie z danymi pochodzącymi z Powszechnego Spisu Ludności (1921r.) liczba budynków mieszkalnych w miejscowości wzrosła do 54, a ilość mieszkańców do 410. Wszyscy byli narodowości polskiej i wyznania rzymsko-katolickiego.
Po II wojnie światowej Belsk Duży liczył już 608 mieszkańców, a w 1970r. – jak wynika z Narodowego Spisu Powszechnego - 618 mieszkańców, w tym 304 mężczyzn i 314 kobiet.
W tamtym okresie w Belsku Dużym znajdowały się: Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej, Urząd Stanu Cywilnego, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”, Urząd Pocztowo - Telekomunikacyjny, szkoła, biblioteka, stacja ochrony roślin, punkt unasienniania zwierząt, Państwowe Gospodarstwo Rolne, Kółko Rolnicze, Koło Gospodyń Wiejskich oraz filia Spółdzielni Oszczędnościowo – Pożyczkowej. Co więcej, do 1990r. w Belsku Dużym powstały Bank Spółdzielczy i Ośrodek Zdrowia.
Po przemianach ustrojowych gmina znalazła się w województwie radomskim, a po reformie administracyjnej w 1999r. została włączona do powiatu grójeckiego i województwa mazowieckiego.
Obecnie Belsk Duży jest siedzibą organów władzy gminy: Wójta Gminy i Rady Gminy.