Dąb Piotr uznany Pomnikiem Przyrody

Data: 22.07.2020 r., godz. 12.43    Liczba odwiedzających: 247
Okazały, ponad dwustuletni dąb z Łęczeszyc w dniu 22 lipca zyskał status pomnika przyrody.
Okazały, ponad dwustuletni dąb z Łęczeszyc w dniu 22 lipca decyzją Rady Gminy Belsk Duży zyskał status pomnika przyrody.

- Z wnioskiem o uznanie za pomnik przyrody wystąpiło do belskiej Gminy Nadleśnictwo Grójec, potwierdza Wójt Władysław Piątkowski.

Dąb położony jest na południowo wschodnim skraju kompleksu leśnego Łęczeszyce. Rośnie na brzegu nowopowstałej uprawy leśnej, doskonale widoczny, otoczony sosnami, świerkami, dębami i grabami, nieopodal sadów. Aktualnym zagrożeniem dla drzewa jest wandalizm ludzki (obdarcie kory w kształcie serca). Pomnik znajduje się w odległości 2,6 km od pieszego belskiego szlaku krajobrazowego (niebieskiego).

Drzewo będzie nosiło nazwę „Dąb Piotr” ku pamięci Jana Piotra Rządkowskiego – tytularnego generała broni Wojska Polskiego, urodzonego w Belsku Dużym, uczestnika walk o niepodległość Polski w I wojnie światowej i wojnie polsko – bolszewickiej, żołnierza patrioty, którego rodzice spoczywają na cmentarzu parafialnym w Belsku Dużym.

- Zbliżające się obchody Stulecia Bitwy Warszawskiej to doskonały moment, aby w ten sposób przypomnieć nazwisko zapomnianego stratega z tamtego okresu, dodaje Wójt.

Projekt uchwały został uzgodniony z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Radomiu. Oddziaływanie dębu w całości znajduje się nad nieruchomością Skarbu Państwa będącą w trwałym zarządzie Nadleśnictwa Grójec.

Urząd Gminy Belsk Duży
Emilia Tomasiak