"Wyznania ratuszowych duchów" Remigiusza Matyjasa

Data: 10.02.2020 r., godz. 08.50    Liczba odwiedzających: 271
Premiera kolejnej książki zaborowskiego pisarza i historyka
Pochodzący z Zaborowa pisarz i historyk dr Remigiusz Matyjas zaprosił na premierę swojej najnowszej książki "Wyznania ratuszowych duchów". Powstała ona jako ukoronowanie oficjalnych obchodów z okazji 600-lecia otrzymania przez Grójec praw miejskich.

Autor opowiadał o kulisach powstania tej publikacji i o rozmowach, które toczył przez wiele lat, pracując m.in. w redakcji "Życie Grójca". Mówił o swojej książce, że jest potrzebna, aby zrozumieć, co działo się w mieście nad Molnicą. Aby jej mieszkańcy i przyjezdni spacerując po nim mogli zaspokoić choć w części swoją ciekawość.

W książce pojawiają się postacie związane z Belskiem jak ludowiec i senator Tomasz Nocznicki, chłop Andrzej Żółcik, czy właściciele Małej Wsi, kiedy autor cytuje słowa Marii Lubomiskiej. Dowiadujemy się, że grójecki ratusz, tak jak małowiejski pałac i belski kościół Świętej Trójcy projektował architekt Hilary Szpilowski.

Na spotkaniu w grójeckiej bibliotece, na które zaprosili burmistrz i dyrektor grójeckiej biblioteki pojawili się mieszkańcy Grójca i miłośnicy matyjasowskich artykułów, opowieści, książek i przewodników. Przybyli mieli także możliwość zakupienia dzieła oraz zdobycia autografów. Publikację można nabyć w grójeckiej księgarni Krzysztofa Lichosika.

E. Tomasiak