Cześć tym, którzy zostali „zamordowani na nieludzkiej ziemi”…

Data: 31.05.2017 r., godz. 13.46    Liczba odwiedzających: 2964
18 maja 2017 roku był dla harcerzy i harcerek ze Szczepu im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w Belsku Dużym dniem szczególnym.
Wspólnie ze społecznością Publicznego Gimnazjum im. ks. Z. J. Peszkowskiego udaliśmy się na miejsce katastrofy lotniczej w Smoleńsku. W zadumie wspominaliśmy tamten dzień 10 kwietnia 2010 roku, kiedy delegacja naszej szkoły oczekiwała na na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu na przybycie najwyższych władz państwowych z Prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Wracaliśmy do chwil, które na zawsze pozostały w naszej pamięci… Coraz większej niepewności, przychodzących zewsząd niepotwierdzonych wiadomości, które w ustach ówczesnego ambasadora RP w Moskwie – pana Jerzego Bahra zabrzmiały jak wyrocznia…

Po słowach skierowanych do nas przez panią dyrektor gimnazjum Janinę Pawełek, odmówioną modlitwą w intencji 96 osób, które zginęły w katastrofie samolotu, poprowadzonej przez ks. proboszcza Jarosława Siuchtę, nasza delegacja, przy głosie werbla, złożyła wieniec od Związku Harcerstwa Polskiego.

Kolejnym etapem naszej wędrówki była stacja Gniezdowo, do której docierały transporty kolejowe przywożące oficerów WP, skąd karetkami więziennymi przewożono ich na miejsce kaźni do Lasu Katyńskiego. Po chwili zadumy ruszyliśmy w dalszą drogę.

Już w milczeniu, jak to zwykł odbywać patron naszej szkoły – ks. Z. J. Peszkowski – kapelan pomordowanych na Wschodzie, dobyliśmy podróż na miejsce Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

Przywitało nas niezwykłe słońce i ciepło. Zgoła inne warunki atmosferyczne niż pamiętnego 10 kwietnia 2010 roku.

Spotkanie z tymi, którzy „zostali zamordowani na nieludzkiej ziemi” rozpoczęliśmy od wysłuchania strof poetyckich połączonych z piosenkami… upamiętniającymi Zbrodnię Katyńską, przygotowanymi przez uczniów gimnazjum. Wśród nich byli także harcerki i harcerze z naszego szczepu. Na zakończenie tej części kilka słów skierowała do wszystkich Pani Dyrektor. Przypomniała postać ks .Peszkowskiego, jego słowa związane ze zbrodnią, jego czyny mające na celu upamiętnienie wszystkich tych, którzy zginęli w Katyniu, Miednoje, Charkowie i innych miejscach kaźni sowieckiej. Przybliżyła historię wypraw do Katynia.

Następnie rozpoczęła się msza święta celebrowana przez księdza proboszcza, gdzie w kazaniu wspomniał postać patrona szkoły, jego walkę o upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej.

Po liturgii przystąpiliśmy do trzeciej części uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu.

Przy dźwiękach werbla został odczytany Apel Pamięci przygotowany przez harcerzy, upamiętniający polskich oficerów i policjantów zamordowanych w Katyniu, Miednoje i w Charkowie oraz obywatele RP z tzw. „Białoruskiej Listy Katyńskiej spoczywających najprawdopodobniej w Kuropatach". Przywołano także pamięć o oficerach, którzy związani byli z naszym środowiskiem, a których Dęby Pamięci zostały posadzone na terenie naszej gminy. Wspomniano:

- majora Franciszka Orzechowskiego, s. Jakuba, ur. 07.03.1902 roku w Lewiczynie;
- majora Jakuba Wajdę, s. Kazimierza, ur. 27.07.1900 roku w Szarowie;
- kapitana Antoniego Orzechowskiego , s. Władysława, ur. 29.06.1894 roku w Mogielnicy;
- porucznika Jana Chochlewicza, s. Stanisława, ur. 20.11.1904 w Małej Wsi;
- porucznika Alberta Jasiorowskiego, s. Antoniego, ur.20.11.1909 w Mogielnicy;
- porucznika Henryka Trojanowskiego s. Romana, ur. 23.08.1905 roku w Warszawie.

Na zakończenie delegacje społeczności Belska Dużego i Szczepu im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w asyście harcerek i harcerzy złożyły wieńce i znicze przy Ścianie Pamięci.

Info_zhp_belsk_duzy