Dożynki Powiatowe 2018

Data: 05.09.2018 r., godz. 12.16    Liczba odwiedzających: 768
W dniu 2 września w Lewiczynie odbyły się Dożynki Powiatowe
„Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań za zbiory. To tradycja wspólnego świętowania jednoczy nas co roku. Dziękujemy wspólnie za codzienną pracę i wytrwały trud towarzyszący pracy rolnika.

Święto plonów przypomina nam, że dzięki miłości polskiego rolnika do ziemi mogła się odrodzić polska państwowość. W tym wyjątkowym roku Jubileuszu 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pamiętamy, że ręce polskiego rolnika, które co dzień wydobywają chleb powszedni dla siebie i innych, w chwilach zagrożenia były gotowe, aby tej ziemi strzec i bronić.

Zmienia się Polska, tak jak i polska wieś, ale nadal praca rolnika jest podstawą z której czerpiemy na co dzień. To dzięki Wam codziennie na naszych stołach nie brakuje chleba.” Tymi słowami witał wszystkich Wójt Władysław Piątkowski w dniu 2 września na Dożynkach Powiatowych w Lewiczynie w gościnnej gminie Belsk Duży.

Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem dziękczynnym celebrowanym przez ks. kard. Kazimierza Nycza, przy oprawie muzycznej chóru „Cor Matris” pod kierownictwem Marcina Pyry, poprzedzone odczytaniem listu od Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez ks. Kanonika Andrzeja Juńczyka.

Nie zabrakło obrzędu wspólnego dzielenia chlebem, występu zespołu ludowego, zebrani mogli bawić się przy dobrej muzyce w wykonaniu zespołów Polska Abba i Łzy, skosztować regionalnych potraw, czy obejrzeć wystawę motocykli.

W tym roku przepiękny tradycyjny wieniec dożynkowy zaprezentowały panie z sołectwa Mała Wieś wspólnie z panią sołtys Mirosławą Cieślak, a do stoiska Gminy Belsk Duży zapraszały panie ze Stowarzyszenia Seniora „Relaks”. Ich aranżacja stoiska zachwyciła komisję konkursową i zdobyła III miejsce w konkursie na najładniejsze stoisko. One też zapraszały gości uroczystości dożynkowych do kosztowania smakołyków z domowej kuchni.

Kolejki zwiedzających ustawiały się do degustacji potraw konkursowych: zupy krem z cukinii, babcinego ciasta drożdżowego, ogórków konserwowych oraz leczo, domowych ciast, chleba ze smalcem z ogórkami małosolnymi, tradycyjnych wędlin i pasztetów. Dużym powodzeniem cieszyły się słodkości ufundowane przez firmę Ferrero dla najmłodszych, soki owocowe z firmy Aktiv z Belska Dużego i Arno z Lewiczyna oraz sezonowe owoce ufunowane przez firmę Polsad z Lewiczyna.

Emilia Tomasiak
Urząd Gminy Belsk Duży

Władysław Piątkowski Wójt Gminy Belsk Duży serdecznie dziękuje za pomoc, wsparcie zaangażowanie w organizacji tegorocznych Dożynek:

-paniom ze Stowarzyszenia Seniora Relaks,
-Bankowi Spółdzielczemu im. Stefczyka w Belsku Dużym,
-Spółdzielni Sadowniczej POLSAD w Lewiczynie,
-Firmie Activ Sp. z o.o. z Belska Dużego,
-Firmie AR-NO Sp. z o.o. z Lewiczyna,
-Firmie Ferrero Polska Sp. z o.o. z Belska Dużego,
-Ochotniczej Straży Pożarnej w Lewiczynie,
-Dyrekcji i pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej w Belsku Dużym,
a także wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznej uroczystości.

Z wyrazami szacunku
Władysław Piątkowski
Wójt Gminy Belsk Duży