Pożegnanie kapelana strażaków

Data: 28.06.2018 r., godz. 10.13    Liczba odwiedzających: 893
W dniu 24 czerwca przedstawiciele samorządu oraz służb mundurowych uroczyście pożegnali ks. Stefana Kazulaka
W dniu 24 czerwca parafianie, przedstawiciele samorządu oraz służb mundurowych uroczyście pożegnali ks. Stefana Kazulaka proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Grójcu.

Przez siedem lat ks. Stefan był proboszczem w Grójcu, a od 2007 roku dziekanem dekanatu grójeckiego. W ubiegłym roku zastąpił go w pełnieniu tej funkcji, ks. Zbigniew Suchecki, proboszcz drugiej grójeckiej parafii pw. św. Mikołaja. Ks. Kazulak był przez lata również kapelanem wojskowych, policji oraz strażaków.

W tym dniu w imieniu strażaków dziękowali mu Władysław Piątkowski Wójt Gminy Belsk Duży, pełniący także obowiązki Prezesa Oddziału Powiatowego Związku OSP w Grójcu oraz st. bryg. Bogusław Sikorski Zastępca Komendanta PSP Grójec, Przewodniczący Rady Gminy Belsk Duży.

Ks. Stefan Kazulak był inicjatorem wielu przedsięwzięć religijnych w grójeckiej parafii. To dzięki jego zaangażowaniu w świątyni znajduje się figura św. Rity (patronki spraw beznadziejnych), a w każdy 22 dzień miesiąca (w dniu święta Rity) w kościele Miłosierdzia Bożego w Grójcu odprawiane są nabożeństwa, tak jak czyni się to w innych świątyniach, które czczą jej kult. Kolejną inicjatywą są msze w obrządku wschodnim, w języku ukraińskim, odprawiane z myślą o pracownikach sezonowych, którzy pracują u tutejszych sadowników. Za czasów działalności ks. Kazulaka w budynkach parafialnych rozpoczął funkcjonowanie również Caritas, prowadzone są Warsztaty Terapii Zajęciowej, a także spotkania dla anonimowych alkoholików.

Ks. prałat urodził się w 1945 roku. W wieku 26 lat ukończył Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie. Po święceniach, które przyjął 6 czerwca 1971 roku, trafił do Parafii Rzymskokatolickiej Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie, gdzie spędził trzy lata. Potem posługiwał kolejno w parafiach: św. Anny w Grodzisku Mazowieckim (1974 – 1977), Chrystusa Króla w Warszawie (1977 – 1983), św. Zygmunta w Warszawie (1983 – 1987), Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Warszawie (1987 – 1988) i św. Maksymiliana Kolbe w Bramkach (1988 – 2000). 1 lipca 2000 roku objął urząd proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Grójcu.

Ks. Stefan Kazulak odchodzi na emeryturę, podczas której będzie rezydentem w parafii św. Małgorzaty DM w Łomiankach, w dekanacie kampinoskim.

KO/DG/ET