Tegoroczna Noc Bibliotek już za nami

Data: 11.06.2018 r., godz. 15.40    Liczba odwiedzających: 495
W dniu 9. 06. 2018 r. odbyła się IV Ogólnopolska Edycja Nocy Bibliotek pt. "RzeczpospoCzyta".
Gminna Biblioteka w Belsku Dużym uczestniczyła w tej akcji poraz drugi. W obchody akcji włączyły się biblioteki szkolne z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II p. Ewa Jakubiak i p. Natalia Łyjak - Nowacka z Publicznego Gimnazjum im. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w Belsku Dużym. Impreza rozpoczęła się o godz. 18:00. Zaproszeni zostali specjalni goście tacy jak powieściopisarka p. Małgorzata Gutowska - Adamczyk i historyk, regionalista p. Remigiusz Matyjas. Na prelekcję przybyli Czytelnicy, którzy po prezentacji mogli zakupić książki z autografem autorskim. Uczestnicy prowadzili z pisarzami konwersacje i pytali o sprawy, którymi byli zainteresowani.

Pani Małgorzata Gutowska - Adamczyk przedstawiła swój dorobek piśmienniczy. Objaśniła iż powieści te napisane są na kanwie historycznej i ubarwione fantazją literacką.

Z okazji obchodów jubileuszu odzyskania niepodległości 100 - rocznicy p. Remigiusz Matyjas autor znanej książki o gminie Belsk Duży pt. "Radości i smutki Belska Dużego", "Powiat grójecki w okresie drugiej Rzeczpospolitej", "Grójecka nieprwowincja", "Smak XX w." oraz "Kult Matki Bożej Lewiczyńskiej (XVII - XVIII w.) - cuda i wyznawcy". Podczas prelekcji przybliżył postać Bazylego Walickiego fundatora kościoła w Belsku Dużym. Skupił się przede wszystkim na osobie księcia Zdzisława Lubomirskiego, który przyczynił się do odzyskania niepodległości w roku 1918. Współpracował on z Józefem Piłsudskim, Ignacym Janem Paderewskim i innymi patriotami, którzy niezłomnie działali na rzecz odrodzenia wolnej Polski.

Pani Marianna Kornaszewska podziękowała pisarzom za uświetnienie naszego wieczoru bibliotecznego. W późniejszych godzinach młodzież z Szkoły Podstawowej uczestniczyła w grach i zabawach. Noc Bibliotek zakończyliśmy o godz. 24:00.

Wszystkim naszym Czytelnikom dziękujemy za przybycie na spotkania autorskie. Uważam, że czas ten spędziliśmy pożytecznie i przyjemnie.