W piątek 6 września 2024 na cmentarzu parafialnym w Belsku Dużym odbyła się podniosła uroczystość patriotyczna.
Młodzież klas siódmych i ósmych PSP im. Jana Pawła II złożyła hołd ośmiu polskim żołnierzom, którzy 8 września 1939 roku na terenie Belska zginęli w potyczce z Niemcami. Na belskim cmentarzu znajduje się ich grób odnowiony niedawno, w roku 2019 dzięki staraniu władz naszej gminy.
Oddziały Wehrmachtu w marszu na Warszawę o godzinie 8.45 wkroczyły do Mogielnicy, a o godzinie 10.00 dotarły do Grójca. W międzyczasie na terenie Belska Dużego wywiązała się krótka, dramatyczna potyczka, w której poległo ośmiu polskich żołnierzy. Lokalna społeczność i ówczesny proboszcz ksiądz Józef Żółtek dokonali ich pochówku, początkowo w skromnej ziemnej mogile zwieńczonej brzozowym krzyżem. W latach siedemdziesiątych pomnik nagrobny ufundowali belscy harcerze, którzy zwyczajowo każdego 1 listopada trzymali przy nim wartę honorową. Pomnik ten z czasem uległ uszkodzeniom i pięć lat temu w trosce o godne upamiętnienie poległych pojawił się nowy.
Swą obecnością uroczystości uświetnili: Wójt Gminy Belsk Duży - Władysław Piątkowski, Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Placówek Oświatowtych - Maria Walewska- Żółcik oraz dyrektor szkoły - Teresa Bogdańska i wicedyrektor - Monika Kapciak. Młodzieży towarzyszyli nauczyciele. Obecny był również poczet sztandarowy szkoły, a także belscy harcerze pod wodzą druha harcmistrza Tomasza Fliszkiewicza.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego, krótki rys historyczny przedstawiła nauczycielka języka polskiego w PSP Belsk Duży - Anna Kocewiak. Chwilę później złożono kwiaty i zapalono znicze.
Młodzież zatrzymała się również, celem złożenia hołdu i udokumentowania pamięci środowiska przy grobie zasłużonego przedwojennego kierownika szkoły w Belsku Dużym – Jana Kowalczyka, który wskutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności również dołączył do ofiar polskiego Września 1939. Świadom, że będzie poszukiwany przez Niemców, którym naraził się, rozbrajając niemieckich żandarmów w roku 1918, a potem jako społecznik i wielki patriota angażując się w przygotowania do plebiscytu na Śląsku, podjął próbę ewakuacji, w trakcie której został potrącony przez niemiecki samochód, co spowodowało jego przedwczesną śmierć.
Pamięć o historii naszej lokalnej społeczności to ważny czynnik wspierający kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych u młodzieży. W Gminie Belsk Duży jest ona pieczołowicie kultywowana. Oby to zaangażowanie przyniosło pożądane owoce dla przyszłości naszej wspólnej ojczyzny Polski.
Tekst: Anna Kocewiak/PSP Belsk Duży
Fot: Urząd Gminy w Belsku Dużym