Święto strażaków w Lewiczynie

Data: 04.05.2022 r., godz. 15.12    Liczba odwiedzających: 587
Za nami obchody dnia strażaka w OSP Lewiczyn.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Lewiczynie. W intencji strażaków oraz ojczyzny modlił się proboszcz parafii – ks. Sławomir Paszowski. Następnie druhowie oraz zaproszeni goście przeszli pod strażnicę, gdzie po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” kontynuowano obchody.

Prezes jednostki dh Marcin Dominiak powitał wszystkich gości. Wśród nich znaleźli się: radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Leszek Przybytniak, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Grójeckiego - Adam Balcerowicz, Komendant Powiatowy PSP w Grójcu – mł. bryg. Marcin Błoński, Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP, a zarazem Wójt Gminy Belsk Duży – dh Władysław Piątkowski, Przewodniczący Rady Gminy – Bogusław Sikorski oraz radni: Ewa Łubińska i Grzegorz Janota, Sekretarz Gminy – Renata Ostatek, Skarbnik Gminy – Hanna Grotek, pracownik Urzędu Gminy odpowiedzialny za współpracę z jednostkami OSP – Janina Ciamarczan, lokalni przedsiębiorcy oraz mieszkańcy Lewiczyna i okolic.

Na wstępie Prezes podziękował wszystkim tym, którzy na każdym kroku wspierają lewiczyńską jednostkę. Dh Marcin Dominiak podziękowania kierował do Wójta Gminy, Marszałka Województwa, radnego Leszka Przybytniaka oraz radnych gminnych. Dziękował także przedsiębiorcom i osobom prywatnym, bez których straż nie wyglądała by tak pięknie jak teraz. Druhowie z Lewiczyna nie osiadają na laurach. Co chwilę doszkalają swoje umiejętności i pozyskują sprzęt potrzebny do działań ratowniczo-gaśniczych. Dbają także o wygląd swojej jednostki oraz dóbr kultury. W ostatnim roku z ich inicjatywy wyremontowano dach na Izbie Pamięci.  

Następnie głos zabrali zaproszeni goście. - Gratuluję, że jesteście jednostką zwartą i gotową do działań. Chcecie działać na rzecz lokalnej społeczności i spieszycie z pomocą – zaznaczył radny sejmiku województwa mazowieckiego, Leszek Przybytniak. – Dzisiaj świętujemy dzień strażaków. W czasie mszy świętej modliliśmy się do patrona – świętego Floriana o pomyślność i bezpieczeństwo waszej pracy, a także o to, żeby miał Was w swojej opiece. Służba strażaków dzisiaj to nie tylko gaszenie pożarów, ale tak naprawdę bycie na każde zawołanie. Przy okazji bardzo dziękuję za wszystkie podziękowania i dowody uznania. Jest zrozumienie dla potrzeb straży, a z drugiej strony z Was ochotników wielkie zaangażowanie. Wspólnie można coś osiągnąć. Za tą waszą służbę bardzo Wam dziękuję i życzę wszystkiego dobrego – dziękował druhom Wójt Gminy Belsk Duży, a zarazem Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP – dh Władysław Piątkowski.

Swoje zadowolenie wyraził również Komendant Powiatowy PSP w Grójcu. – Jest mi niezmiernie miło gościć na Naszej wspólnej uroczystości. Zawsze stałem z Wami w szeregu, a dzisiaj stoję z drugiej strony. Jednostka OSP Lewiczyn zmierza w dobrym kierunku. Ma to wszystko jakiś cel. Jest również prężnie działająca Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza , która miejmy nadzieję za kilka lat wstąpi w szeregi dorosłych druhów i będzie pomagać naszej społeczności. Życzę Wam bardzo dużo odwagi, o której w kościele mówił ks. Proboszcz. – mówił mł. bryg. Marcin Błoński. Swoje gratulacje na ręce strażaków złożył również Przewodniczący Rady Gminy Belsk Duży. - Chciałbym pogratulować i przyłączyć się do życzeń. Ten dzisiejszy apel to wielka okazja by podziękować Wam za waszą służbę, a właściwie za waszą pasję i powołanie. Tu nie ma ludzi przypadkowych. Tu są ludzie, którzy czują tę pasję i powołanie do strażackiej służby. Sami wiecie ile wyrzeczeń czasami to kosztuje. Ile czasu wolnego trzeba poświęcić, a nie rzadko i środków finansowych. Nikt z Was nie jest tutaj z przymusu, ani dla pieniędzy – podkreślił Bogusław Sikorski.

Druhom z Lewiczyna z okazji ich święta życzymy wszystkiego najlepszego!

Urząd Gminy Belsk Duży